Zużyta szyba w samochodzie

Zużyta szyba w samochodzie? Ma wpływ na bezpieczeństwo!

Co to znaczy, że szyba się zużywa? Jak rozpoznać zużytą autoszybę? Jaki ma to wpływ na nasze bezpieczeństwo? Pytań dotyczących poprawnego działania jest wiele, ale niestety rzadko je sobie zadają właściciele pojazdów. Najczęściej bowiem myślimy o serwisie szyb, dopiero wtedy, gdy pojawi się poważna usterka w postaci odprysku, czy pęknięcia, a szyba wymaga już wymiany, bądź profesjonalnej naprawy w serwisie.

Zużyta szyba – co to znaczy?

Szkło, jak większość wykorzystywanych powszechnie materiałów ulega degradacji. Tafla szkła niestety się rysuje pod wpływem brudu różnego rodzaju. Nagrzewanie się i ekspozycja na warunki atmosferyczne sprawiają także, że matowieje i traci swoje właściwości w kontekście przepuszczalności światła. Poza oczywistą wygodą (bo, kto lubi widzieć, jak przez mgłę), zużycie autoszyby ma wpływ na nasze bezpieczeństwo!

Naprawa autoszyb Wrocław i okolice

Zużyta szyba redukuje widoczność i ma wpływ na drogę hamowania

Bardzo dużo mówi się o drodze hamowania w kontekście bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego. Często pod tym tematem stawia się stan hamulców, opon i zawieszenia. Dużo mówi się także o odpowiedniej pozycji za kierownicą i stanie kierowcy – jego zmęczeniu. Warto jednak poruszyć także kwestię widoczności.


Na podstawie raportu nr 382 „Widoczność przeszkód przy osłabionej widoczności i/lub zużytych szybach przednich” Szwedzkiego Narodowego Instytutu Badań Dróg i Transportu autorstwa Svena-Olafa Lundvista i Gabriela Helmersa, 1993 r. sformułowano tezę.

Widoczność dla kierowcy posiadającego w pojeździe bardzo zużytą szybę przednią może być o 15% niższa podczas jazdy nocą, niż w przypadku posiadania nowej, niezniszczonej szyby. Połączenie szyby, która straciła już swoje właściwości wraz ze słabą widocznością na drodze oznacza utratę nawet 25% widoczności.


Gdy szyba jest zużyta, a ostrość widoczności określamy jako niską (warunki atmosferyczne, światło) dystans hamowania może osiągnąć ponad 50 metrów przy prędkości 50 km/h, podczas gdy przy tych samych warunkach, droga hamowania może wynieść nieco ponad 35 metrów, w przypadku posiadania nowej, sprawnej szyby. Sytuacja oczywiście analogicznie odnosi się do wyższych prędkości.

Sprawdzaj regularnie stan szyb – zużyta szyba redukuje widoczność i obniża komfort prowadzenia

O tym, że szyby się zużywają niestety nikt na kursie prawa jazdy nie uczy, jednak warto o tym fakcie pamiętać i regularnie sprawdzać stan szyb. Szyba, która nieustannie narażona jest na działanie wiatru, deszczu, śniegu i brudu – ciemnieje i matowieje. Im bardziej zużyta i porysowana szyba, tym widoczność jest słabsza. Nocna jazda sprawia, że zarysowania szkła rozpraszają światła nadjeżdżających pojazdów i oślepiają tym samym kierowcę, a to już naturalnie utrudnia zauważanie przeszkód w odpowiednim czasie i szybką reakcję na zagrożenie.

Zużyta szyba w samochodzie

Użytkując szybę przez lata przyzwyczajamy się do widoczności, jaką oferuję, jednak gdy do wymiany dojdzie, każdy zauważa dużą różnicę. Wyraźna poprawa widoczności, to komfort jazdy bez oślepiania, większe bezpieczeństwo i realne skrócenie reakcji na nadciągające zagrożenie.

Twoja szyba jest zużyta? Zadzwoń do nas – nasz mobilny serwis wymieni element i udzieli gwarancji tak na usługę, jak i samą szybę!

503 497 252

Profi Glass – mobilny serwis autoszyb Wrocław i okolice

Jesteśmy doświadczoną firmą, która zajmuje się serwisem szyb samochodowych od 2005 roku. W tym czasie poznaliśmy nie tylko świat szyb, ale także producentów i potrzeby klienta. Potrafimy dobrać odpowiedni produkt i rozumiemy potrzeby klientów. Rozumiemy branże serwisu szyb i właśnie dlatego uruchomiliśmy nasz mobilny serwis – bowiem, tylko taka forma pozwala na sprawne działanie i ogranicza koszta prowadzenia działalności, co bezpośrednio przekłada się na cenę usługi, bez uszczerbku na jakości.

Zapoznaj się z opiniami na temat Profi Glass w Google i dowiedz się więcej na temat naszych usług: